Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Allview X1 Xtreme mini: Solidny i wydajny

Rumuńska firma Allview oferuje zarówno smartfony przeznaczone dla klientów o mniej zasobnym portfelu, jak i urządzenia dla bogatszych nabywców. O ile solidne Allview W1 lub Allview V1 Viper należały do niższego segmentu budżetowych smartfonów, to już Allview X1 Xtreme mini plasuje się o klasę wyżej. Estetyka wykonania i metalowa obudowa przyciągają wzrok – walory wizualne to jedna z najmocniejszych stron smartfona. Czy to wystarczy, by zdobyć klientów?

specyfikacje-allview-x1-xtreme-mini-~- Wykonanie i wygląd -~-

Allview X1 Xtreme mini został wykonany precyzyjne – wszystkie komponenty smartfona idealnie do siebie pasują, żaden nie odstaje i nie trzeszczy. Telefon komfortowo leży w dłoni, wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala można komfortowo obsługiwać jedną ręką. Bryła urządzenia nie jest sztucznie powiększona przez duże ramki otaczające ekran, chociaż osoby praktyczne mogą zwrócić uwagę na niezagospodarowaną przestrzeń nad ekranem. Tył Allview X1 Xtreme mini świetnie się prezentuje, nawiązuje wzornictwem do topowych modeli Sony Compact. Smartfon dostępny jest w trzech kolorach – czarnym, srebrnym i zielonym. Kolorowe są: tylny panel oraz górna i dolna cześć telefonu, na bokach widnieje czarny plastik. Tylny panel, wykonany z metalu, został przedzielony parą symetrycznych, poziomych linii, co sprawia że urządzenie wygląda ładnie i charakterystycznie. Oprócz estetycznie wkomponowanego logo producenta na tylnym panelu widnieje również obiektyw kamery i sąsiadująca z nim dioda LED oraz nazwa firmy plus dodatkowe napisy, co może budzić skojarzenia ze wzornictwem iPhone’a 4S. Pierścień otaczający obiektyw aparatu lekko wystaje ponad krawędź obudowy, przypominając rozwiązanie z Allview W1 S. Pomimo wyeksponowania obiektywu, znajduje się on poniżej poziomu obudowy, a więc pośrednio jest chroniony przed zarysowaniami.

Przedni panel charakteryzuje ciekawe wzornictwo – ramki otaczające wyświetlacz nie są duże, pod ekranem znajdują się podświetlane przyciski dotykowe. Zamiast standardowych ikon, do których przyzwyczaja użytkowników swoich smartfonów np. Samsung oraz Sony, Allview wprowadza własne oznaczenia, początkowo zaskakujące swoją odmiennością. Na prawej krawędzi smartfona znajduje się przycisk do regulacji głośności. Druga z krawędzi kryje dobrze zamaskowane gniazdo karty SIM, do którego można dostać się za pomocą specjalnego kluczyka, dostępnego w zestawie z telefonem. Podobne rozwiązanie zastosowano m.in. w Apple iPhone 5. Włącznik umieszczono na górze smartfona, po przeciwnej stronie od gniazda mini jack. Na dole Allview X1 Xtreme mini, oprócz gniazda micro USB, znajdują się dwa głośniki ukryte za estetyczną kratownicą, przypominającą urządzenia sygnowane przez HTC.

W zestawach smartfonów Allview pracujących z systemem operacyjnym Windows Phone, rumuński producent umieścił folie ochronne na wyświetlacz. Dołączono ją również do Allview X1 Xtreme mini. W pudełku znajduje się także przejściówka, umożliwiająca podłączenie do telefonu zwykłego pendrive’a lub klawiatury.

Pomimo porywającego wyglądu warto pamiętać, że nie Allview X1 Xtreme mini nie jest produktem, który powstał pod skrzydłami rumuńskich projektantów. Urządzenie najpierw pojawiło się na rynku chińskim, jako produkt debiutującej firmy IUINI. Przemianowany z IUNI U2 Allview X1 Xtreme trafił do Europy, gdzie producent z Rumunii oferuje pełne wsparcie dla produktów  sygnowanych swoim logo.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Interfejs Allview X1 Xtreme mini to nieznacznie zmodyfikowany Android 4.4. Na smartfonie zadziała większość aplikacji pobranych ze „Sklepu Play”. Modyfikacje wprowadzone przez Allview dotyczą przede wszystkim strony wizualnej. Ikony zaproponowane przez rumuńskiego producenta telefonów nie drażnią swą prostotą i cukierkowym wyglądem, jak ma to miejsce w przypadku nakładek innych producentów, np. LG. Telefon można wybudzić podwójne stukniecie palcem w ekran.

Oprócz standardowego wyposażenia Google’a („Chrome”, „Dysk”, „Filmy Play”, „Gmail”, „Google+”, „Gry Play”, „Hangouts”, „Internet”, „Kalendarz”, „Kiosk Play”, „Książki Play”, „Mapy”, „Zdjęcia”) w pamięci urządzenia umieszczono kilka przydatnych narzędzi (m.in. „Kompas”, „Latarka” i „Przeglądarka plików”), program antywirusowy „Bitdefender”, aplikację „Facebook” i skrót „Selfcare”, umożliwiający odnalezienie punktów serwisowych i uzyskanie pomocy w przypadku problemów ze smartfonem.

 

Dzięki solidnym podzespołom i pamięci RAM o dużej pojemności (2 GB) aplikacje uruchamiane na smartfonie działają płynnie. Nawet wymagające tytuły uruchamiają się bez większych problemów, a gry takie jak „Brothers in Arms 3” są płynne. Dobrze widać również wszelkie detale grafiki.

Wyświetlacz

test-allview-x1-xtrememini-10

Ekran o przekątnej 4,7 cala w erze phabletów prezentuje się skromnie. Wyświetlacz został wykonany w energooszczędnej technologii LPTS (Low Temperature Poly Silicon), a za jego wykonanie odpowiada japoński koncern Sharp. Wysoką rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli) przekłada się na dużą gęstość punktów: 469 ppi. Takie parametry sprawiają, że wyświetlany obraz jest bardzo czytelny. Wysoki kontrast, nasycone kolory i głęboka czerń sprawiają, że oglądanie filmów lub przeglądanie dokumentów jest komfortowe.

-~- Aparat -~-

Główny aparat z matrycą 16 Mpix został wyposażony w soczewkę z szafirowego szkła. W oprogramowaniu można znaleźć m.in. opcje wykonywania zdjęć HDR, ujęć panoramicznych oraz samowyzwalacz. Aplikacja umożliwia określanie czułości ISO, regulację balansu bieli, nasycenia kolorów oraz poprawianie ostrości i nasycenia. Możliwy jest także dobór scenerii. Niestety, wybór opcji jest niewygodny, wszystkie umieszczono w przewijanych, tekstowych menu.

W dobrych warunkach oświetleniowych smartfon umożliwia wykonanie ostrych, pełne detali zdjęć, na których nie widać zbyt wielu szumów. Kolory są poprawnie odwzorowane. W nieco gorszym oświetleniu, np. przy zachmurzeniu, spada liczba odwzorowanych detali, barwy są zbyt mocno nasycone, we znaki daje się także niepoprawne ustawianie ostrości, przez co zdjęcia wychodzą rozmyte. Balans bieli również mógłby być lepszy.

Ujęcia fotografowane w zaciemnionych miejscach, z lampą błyskową, dobrze odwzorowują blisko położone obiekty. Kolory są poprawnie odwzorowane. Jednak lampa błyskowa o słabym zasięgu sprawia, że nieco dalej położone obiekty są nazbyt ciemne, widoczne są również wyraźnie szumy. Nocne zdjęcia, wykonywane przy sztucznym oświetleniu wypadają przeciętnie. Wciąż widać na nich dużo detali, ale jest również i sporo szumów.

Smartfon  rejestruje filmy w rozdzielczości Full HD. We znaki daje się brak stabilizacji obrazu, jednak nie jest to największy mankament nagranego wideo: autofocus bardzo długo ustawia ostrość, przez co Allview X1 Xtreme mini zupełnie nie sprawdza się podczas rejestrowania dynamicznych ujęć.  Niepoprawnie działa również cyfrowy zoom – wyraźnie widać skokową zmianę zbliżenia, na dodatek powiększone ujęcia są rozmyte i niewyraźne. W nagraniach realizowanych w świetle dziennym kolory są poprawnie odwzorowane, ostrość ujęć jest satysfakcjonująca. W nocy jakość zarejestrowanych filmów drastycznie spada – ujęcia pełne są szumów, ustawianie kontrastu trwa bardzo długo, film gubi klatki. Obracanie obiektywu pokazuje, że oprogramowanie nie nadążą z rejestrowaniem ujęć. Filmy właściwie nie nadają się do pokazania znajomym.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Allview X1 Xtreme mini bardzo dobrze radzi sobie z filmami w rozdzielczości Full HD. Dołączony do smartfona, fabryczny odtwarzacz jest ubogi w opcje, ale bezproblemowo odtwarza pliki DivX i Xvid. W „Sklepie Play” można jednak znaleźć wiele alternatywnych aplikacji, które świetnie sprawdzą się w roli programu do odtwarzania filmów.

test-allview-x1-xtrememini-11

Do słuchania muzyki można wykorzystać domyślną aplikację Google’a – „Muzykę Play”, jednak program ten nie należy do najwygodniejszych odtwarzaczy, warto więc rozejrzeć się za lepszym zamiennikiem.

Głośniki umieszczone na dolnej krawędzi telefonu nie oferują dużej mocy, ale dźwięk który się z nich wydobywa jest czysty i klarowny. Filmy odtwarzane przez standardową aplikacje brzmią donośnie, podobnie jak utwory w formacie MP3. Głośniki zostały wyposażone we wzmacniacze sygnowane przez japońską korporację Yamaha i umożliwiają odtwarzanie dźwięku przestrzennego DTS.

Podobnie jak w przypadku innych smartfonów, produkt firmy Allview został wyposażony w dwie standardowe przeglądarki internetowe, aplikacje „Internet” oraz „Chrome”. Obie działają bezproblemowo i dobrze sobie radzą nawet z bardzo rozbudowanymi witrynami. Wysoka rozdzielczość ekranu powoduje, że wielokrotne powiększanie elementów stron WWW nie jest konieczne, są one dobrze widoczne. Obraz jest klarowny i nieposzarpany. Niestety, przeglądarki nie obsługują elementów Flash. Pomimo wydajnych komponentów, Allview X1 Xtreme mini został wyposażony w moduł LTE, przez co nabywca smartfona jest zmuszony do korzystania z wolniejszego standardu 3G.

Producent nie wyposażył smartfona w gniazdo microSD, nie ma więc możliwości rozbudowy pamięci. Użytkownik musi zmieścić zainstalowane aplikacje i swoje pliki we wbudowanej pamięci, której nie ma zbyt wiele. Z 16 GB miejsca do dyspozycji pozostaje niespełna 8 GB wolnej przestrzeni. O ograniczeniu tym powinni pamiętać gracze oraz kinomani i wielbiciele muzyki. Nie sposób zmieścić w pamięci Allview X1 Xtreme mini bogatej biblioteki multimediów. W pamięci urządzenia można zapisać ok. 7 filmów w jakości Full HD.

test-allview-x1-xtrememini-2

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon Allview X1 Xtreme mini został wyposażony w procesor Snapdragon 800 taktowany zegarem o częstotliwości 2,15 GHz. Czterordzeniowa jednostka współpracuje z układem graficznym Adreno 330. 2 GB pamięci operacyjnej RAM umożliwi uruchamianie gier o zaawansowanej grafice, jak np. „Dead Trigger 2”, „Real Racing 3” lub „Modern Combat 5”. W testach AnTuTu, Allview X1 Xtreme mini osiągnął imponujące 40 046 punktów, zajmując miejsce bezpośrednio za Huawei Mate 7 i Samsungiem Galaxy S5.

Bateria

Telefon został wyposażony w baterię o pojemności 2200 mAh. Akumulator smartfona wystarczy do oglądania filmów bez przerwy przez prawie 8 godzin, co jest przeciętnym wynikiem. To jednak lepszy rezultat od myPhone Luna, za to dwa razy dłużej można odtwarzać wideo na Apple iPhone 6.

Podsumowanie

Rumuński Allview X1 Xtreme mini jest urządzeniem, które przyciągnie wzrok osób zwracających uwagę na wzornictwo. Wydajne podzespoły sprawiają, że urządzenie może stać się dobrym, mobilnym centrum rozrywkowym, pomimo niedużego, 4,7-calowego wyświetlacza. Alternatywę dla smartfona Allview może stanowić Sony Xperia Z1 Compact, o mniejszym ekranie, jednak jej pamięć można rozbudować za pomocą karty microSD. Smartfon Sony jest również odporny na krótkotrwałe zanurzenia w wodzie. Ciekawą propozycją jest także HTC Mini 2, który oferuje swym użytkownikom dobrze wykonaną obudowę z aluminium i głośniki o lepszej jakości. Dobrym wyborem może być także smartfon z innym systemem operacyjnym, np. Apple iPhone 5 lub Nokia Lumia 925.

Back to top button