Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Wave 723

To budżetowy smartfon z 2010. roku działający na przestarzałym i porzuconym systemie operacyjnym Bada (z koreańskiego ocean) ”), co sprytnie nawiązuje do nazwy Wave (ang. fala). Ze względu na niszowość tej platformy, możliwości Samsunga Wave 723 są znacznie mniejsze niż słuchawek z np. Androidem czy Windows Phone. Jeśli jednak komuś to nie przeszkadza, to ciekawiej prezentuje się Samsung Wave, który jest pod wieloma względami lepszy.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie zostało wyjątkowo dobrze wykonane (jak na tego producenta). Pokrywę baterii zrobiono ze szczotkowanego aluminium, a ekran pokryto odpornym za zarysowania szkłem. Zastrzeżenia można mieć jedynie do lakierowanego plastiku znajdującego się na bokach obudowy. Z czasem lakier może odpryskiwać, a sam materiał jest podatny na uszkodzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że model ten jest jednym z najlepiej wykonanych urządzeń Samsunga. Dobre wrażenie robią też jego kompaktowe rozmiary, dzięki którym obsługa telefonu jedną ręką jest bezproblemowa.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Wave 723 korzysta z systemu operacyjnego Bada, który został stworzony przez Samsunga. Z wygląd łudząco przypomina on Androida z nakładką TouchWiz (taką jak w np. Galaxy S) i jest równie pstrokata, co nie każdemu przypadnie do gustu. Oferuje też podobne funkcje – pasek powiadomień, kilka konfigurowalnych pulpitów, obsługę rozbudowanych aplikacji i gier oraz sklep z programami Samsung Apps. Podobnie do flagowych modeli z Androidem, producent wyposażył smartfona w zestaw wbudowanych narzędzi, takich jak: notatnik, kalendarz, Facebook, Twitter, przeglądarka internetowa, nawigacja samochodowa, usługi Google, odtwarzacze multimedialne i wiele innych. Nie wszystkie są przydatne, ale ich obecność nie przeszkadza.

I wszystko byłoby pięknie, gdyby Samsung nie zrezygnował z rozwijania Bada OS. Decyzja o zaprzestaniu tworzenia nowych słuchawek na tej platformie poskutkowała porzuceniem tworzenia aplikacji i gier na ten system przez twórców programów. Smartfon bez dodatkowego oprogramowania staje się zwykłym telefonem o trochę większych możliwościach. To trochę smutne, szczególnie, że Bada zdobyła w Polsce sporą popularność i system był ówcześnie jedyną sensowną alternatywą dla Androida (Apple iPhone celował tylko w najwyższą półkę cenową).

Wyświetlacz

Jeden z najgorszych elementów Samsunga Wave 723. Panel LCD 3,2 cala ma rozdzielczość 240 x 400 pikseli, która zupełnie nie sprawdza się na takiej powierzchni. Wyświetlany obraz jest poszarpany i nieostry. We znaki dają się też wąskie kąty widoczności oraz niska czytelność w słońcu, która utrudnia pracę z telefonem poza pomieszczeniami. W porównaniu do Samsunga Wave, odczuwalnie gorzej wypadają też nasycenie kolorów wyświetlanego obrazu, głębia czerni oraz kontrast.

-~- Aparat -~-

Telefon wyposażono w matrycę 5 Mpix, która jest wyjątkowo dobra jak na tak tanie urządzenie i dorównuje tej ze znacznie droższego Samsunga Wave. Zrobione zdjęcia mają ponadprzeciętnie odwzorowane kolory, wysoki kontrast, są szczegółowe i niezbyt zaszumione (pozbawione kolorowych plam) nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Oczywiście, gdy się robi ciemniej liczba rejestrowanych detali spada, więc w przypadku bliskich obiektów przydaje się dioda doświetlająca LED, która jest w stanie trochę rozświetlić scenę.

Beznadziejnie prezentują się za to nagrywane w rozdzielczości 320 x 240 pikseli filmiki. Rejestrowany obraz jest pozbawiony detali, nieczytelny i z wyjątkowo niską płynnością. Z tych względów oglądanie stworzonych nagrań ma sens tylko na ekranie telefonu.

-~- Multimedia i Internet -~-

To nie jest urządzenie multimedialne, chociaż obecność systemu operacyjnego może sugerować coś innego. Słaby, mały ekran zniechęca do oglądania na nim czegokolwiek, a do tego fabryczny odtwarzacz nie otwiera popularnych plików wideo DivX i XviD. Przeglądarka internetowa działa topornie, a wyświetlane treści ze względu na niską rozdzielczość wyświetlacza trudno się konsumuje. Sytuację trochę ratuje obsługa łączności 3G i Wi-Fi, ale w przypadku tak słabych podzespołów urządzenia nie ma to większego znaczenia.

Trochę lepiej sprawdza się całkiem rozbudowany i ładny odtwarzacz muzyczny, który dobrze spełnia swoje zadanie. Jakość dźwięku w słuchawkach może nie powala, ale jest akceptowalna. Niestety, konieczne jest zaopatrzenie się w kartę pamięci (do 16 GB), bo wbudowane 90 MB pomieści niecałe 20 utworów.

Ciekawostką jest wbudowany GPS oraz fabryczne mapy Samsunga. Żeby jednak nie było zbyt pięknie, działanie programu jako nawigacji wymaga wykupienia licencji.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zamontowany procesor jest taktowany 450 Mhz. System działa dzięki niemu zaskakująco sprawnie i bezproblemowo, chociaż do płynności Samsunga Wave sporo brakuje. Niestety, sporym problemem jest korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie, ale tak taniemu smartfonowi można to wybaczyć. Nie ma z kolei problemów z grami, gdyż na ten system operacyjny brakuje bardziej rozbudowanych i wymagających tytułów.

Bateria

Bateria umożliwia 1 – 2 dni pracy, w zależności od intensywności korzystania z multimedialnych i internetowych funkcji telefonu. To przeciętny wynik jak na urządzenia o tak słabych podzespołach, aczkolwiek lepszy niż w przypadku wielu flagowych modeli konkurencji. Z kolei w przypadku rozmów wszystko zależy od wykorzystywanego standardu łączności. W przypadku 2G liczyć można na całkiem imponujące 12-14 godzin bez konieczności ładowania urządzenia. Niestety, w 3G czas ten spada o połowę.

Podsumowanie

To kolejne całkiem udane urządzenie Samsunga z serii Wave. Pomimo niskiej ceny zostało wyposażone w niezły aparat i świetnie wykonaną obudowę. Nie jest to jednak najlepszy przedstawiciel tej serii, co widać po wykorzystanym ekranie oraz podzespołach, które znacznie ustępują tym z Samsunga Wave. Trzeba też pamiętać, że ze względu na porzucony system operacyjny Bada, Samsung Wave 723 bliżej do klasycznych telefonów niż do smartfonów. Z tego powodu warto rozważyć zakup taniej słuchawki z Androidem (np. LG L5 II) lub Windows Phone 8 (np. HTC 8S).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button